Advert

DÜĞÜNLERDE ‘ALTIN KİRALAMA’ DÖNEMİ!

DÜĞÜNLERDE ‘ALTIN KİRALAMA’ DÖNEMİ!
Bu içerik 5625 kez okundu.

 

Foto: Arşiv

Dünyada yaşanan olumsuz gelişmeler ve Covid-19 salgını nedeniyle altın fiyatları tarihinin rekor seviyelerine ulaşırken, maddi sıkıntı yaşamaya başlayan vatandaşlar ise yastık altındaki birikimlerini bozdurarak hayatlarını idame ettirmeye çalışıyor.

İhtiyaç dışında kimsenin altın alamaz hale geldiğini belirten Batmanlı kuyumcular, bu durumun hem kendilerini hem de vatandaşları olumsuz yönde etkilediğini belirttiler.

En büyük sıkıntılarının altın fiyatlarındaki dalgalanma olduğuna işaret eden kuyumcular, düğün sahiplerinin bile artık altın kiralayacak duruma geldiğini vurguladılar.

Altın piyasasında geçtiğimiz yıllara oranla büyük bir durgunluk yaşandığını dile getiren kuyumcu Eyüp Başaran, “Altın fiyatları çok yükseldi. Çeyrek altın 640 TL, cumhuriyet altını 2 bin 615 TL, yarım altın bin 280 TL, 22 ayar gram altın ise 357 TL olmuş durumda. Bizim en çok sıkıntı çektiğimiz durum piyasaların dalgalı olmasıdır. Her gün altın fiyatının değiştiğine şahit oluyoruz. Fiyatların sürekli yükselmesinden dolayı bu durumu müşterilerimize izah etmekte zorlanıyoruz. Müşterilerimiz her gün fiyatların değişmesine tepki vermeye başladılar.” dedi.

Vatandaşların düğünlerde altın kiraladıkları bir döneme geldiğini belirten Başaran, “Bizden kiralayan yok ama komşularımızdan duyuyoruz, insanlar artık düğünlerinde altın kiralayacak duruma düştü. Yeni evleneceklerin Allah yardımcısı olsun. Biz altıncılar olarak altın fiyatlarının düşmesini temenni ediyoruz. Çünkü fiyatlar düşerse bizim de işimiz olur.”  diye konuştu.

“Yatırım için altın alınıyor”

Altın fiyatlarının yüksek olmasından dolayı kimsenin ihtiyaçları dışında altın alamadığını vurgulayan kuyumcu Salih Taşan, “Virüsten dolayı düğünlerin 11 Temmuz’a kadar ertelenmesi işlerimizi çok etkiledi. Altın fiyatlarının yükselmesinden dolaylı da işlerimiz durdu. Biz kuyumcuların kar payı aynıdır. Altın fiyatları ne kadar düşerse bizim için daha iyidir. Şu anda altın alanlar yatırım için alıyor. Başka altın alan yok. İhtiyaçtan dolayı herkes elindeki altını satıyor.” ifadelerini kullandı.

“Veresiye verecek gücümüz kalmadı”

Başka bir kuyumcu Mehmet Çelik ise şunları söyledi: “Virüsten dolayı işlerinin düşmesi nedeniyle kendi kiralarını bile çıkaramayan kuyumcular var. Kuyumcuların ne kadar paraları dışarda varsa bu süreç nedeniyle kimse bize getirmiyor. Bizde olan emanet altınları da herkes almaya geliyor. Virüs nedeniyle düğünlerde yapılmayacağı gibi gözüküyor. Biz de zor durumda olduğumuzdan dolayı kimseye veresiye altın verecek gücümüzde kalmadı.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Restorasyonu tamamlanan Saint George Kilisesi sanatseverleri ağırlayacak
Restorasyonu tamamlanan Saint George Kilisesi sanatseverleri ağırlayacak
DBB yeni yol açma ve genişletme çalışmalarını sürdürüyor
DBB yeni yol açma ve genişletme çalışmalarını sürdürüyor