Advert

‘BİR GÜN DEĞİL, HER GÜN KÜRTÇE’ KAMPANYASI

MED-DER, Kürt Dil Bayramı vesilesiyle “Bir gün değil, her gün Kürtçe” sloganıyla 4 hafta sürecek eğitim kampanyasının startını verecek

‘BİR GÜN DEĞİL, HER GÜN KÜRTÇE’ KAMPANYASI
Bu içerik 1592 kez okundu.

 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı, bu yıl koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle online etkinliklerle kutlanıyor. Kürt Dil ve Kültür Ağı’nın 13-17 Mayıs tarihleri arasında organize edeceği programların yanı sıra, Mezopotamya Dil ve Kültür Araştırma Derneği’nin (MED-DER) de söz konusu güne ilişkin “Bir gün değil, her gün Kürtçe, Kürt Dil Bayramı kutlu olsun” sloganıyla kampanya başlatacağı öğrenildi. Kampanya kapsamında, 15 Mayıs’ta (yarın) derneğin sosyal medya hesaplarında yayınlanacak formları dolduran vatandaşlara “Kürtçe alfabe”, “Kürt edebiyatı” ve “Okuma ve yazma” konularında 4 haftalık online eğitim verilecek. MED-DER üyesi Murat Bilgiç ve Kürt Edebiyatçılar Derneği Eşbaşkanı Sultan Yaray, 15 Mayıs’a ilişkin gerçekleştirecekleri çalışmaları anlattı.

Hedef dilin tanıtılması

Bilgiç, Kürt Dil Bayramı vesilesiyle ayrı şehirlerde bulunan Kürt dil kurumlarıyla kampanyayı başlatacaklarına değindi. Diyarbakır, Adıyaman, İstanbul Dil Enstitüsü, MED-DER, Mereto Dil Araştırmaları ve Kültür Derneği’nin programa öncülük ettiğini söyleyen Bilgiç, Kürt Dil Kültür Ağı, Kürtçe yayınlar, farklı sivil toplum örgütlerinin de kampanyaya destek verdiğini ifade etti.  Bilgiç, “Kampanya 15 Mayıs’ta deklare edilecek. Kurumların sosyal medya hesaplarında kampanyanın tanıtımı ve başvuru forumları yayınlanacak. Ramazan Bayramı’ndan sonra Zoom programı üzerinden dersler online verilecek. Dersler 4 hafta sürecek. Yazma ve okuma imkanı bulamayanlar için ders verecek. Dersler her gün olacak, fakat başvuru yapanlar haftada bir gün derslere katılabilecek. Başvuru forumlarında hangi gün ve saat katılmak isteniyorsa derslere katılacak. Bu maksatla Kürtçe alfabenin Kürtler arasında daha fazla tanınması ve yayılmasını istiyoruz” şeklinde kampanyanın içeriğine değindi.

‘Bir gün değil her gün Kürtçe’

“Bir gün değil, her gün Kürtçe, Kürt Dil Bayramı kutlu olsun”  sloganıyla kampanyanın başlatılacağına değinen Bilgin, “MED-DER dilin gelişimi için aralıksız araştırmalar yapıyor. Bu araştırmalarda bazı eserlerin basımı yapılıyor. Başlangıç seviyesi için kitap hazırlandı. Folklor üzerine yaptığımız çalışma kitap olarak yayınlanacak. Bu şekilde çalışmalar devam ediyor. Herkes kendi diliyle tanınır. Dil sadece iletişim aracı değildir. Dil tarihi, kültürü, kimliği içinde barındırıyor. Dilsiz bir yaşam kendini tanımlayamaz. Bundan dolayı Kürt Dil Bayramına önem veriyoruz. Bir gün değil her gün olmasını istiyoruz. Bu çalışmalarla bugün yaşamda yer edinmesini istiyoruz. Bugünlerde evlerimizden her gün kendi dilimizle yaşamak istiyoruz, bunun için de programlar hazırlıyoruz” diye konuştu.

‘Dile sahip çıkılsın’ çağrısı 

Kürt Edebiyatçılar Derneği Eşbaşkanı Sultan Yaray ise, 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı gününde saat 22.00-00.00 arası Mezopotamya Derneği’yle canlı yayın yapacaklarını paylaştı. Mezopotamya Derneği Başkanı Eyüp Güven, şair Nurcan Delil, dilbilimci Rubar Civan’ın programa katılacağını aktaran Yaray, dilin önemine ilişkin ve şiirlerin okunacağı programın online olarak HDP Ömerli İlçe Örgütü sayfasında da yayınlanacağını kaydetti. Yaray, “Bugün Kürtler daha çok diline sahip çıkıyor. Bu sahiplenme daha çok ilerleyecek. Her evde Kürtçe dergiler, kitaplar bulunsun. Yurttaşlar çocuklarıyla Kürtçe konuşsunlar. Bunun için elimizden geleni yapalım” çağrısı yaptı. (MA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Kadın cinayetleri nisan ayında da durmadı
Kadın cinayetleri nisan ayında da durmadı
CANLI HAYVAN BORSASI'NDA KAVGA: 1 ÖLÜ, 2'Sİ AĞIR 4 YARALI
CANLI HAYVAN BORSASI'NDA KAVGA: 1 ÖLÜ, 2'Sİ AĞIR 4 YARALI