Advert

3 ilçenin ağır cezalık davalarına Ergani bakacak

3 ilçenin ağır cezalık davalarına Ergani bakacak
Bu içerik 1282 kez okundu.

Hakimler ve Savcılar Kurulu kararları resmi gazetede yayımlandı. Kararda, Diyarbakır'ın dört ilçesi Diyarbakır Ağır Ceza Mahkemesi yargı kapsamından çıkarıldı.
Türkiye genelinde yeni Ağır Ceza Mahkemesi Kurulan 12 ilçe, bağlı bulundukları illerin yargı alanından çıkarıldı. Bunlar arasında  Diyarbakır'ın 4 ilçesi de var.
Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü, Anamur, Birecik, Büyükçekmece, Çerkezköy, Çesme, Dörtyol, Ergani, Gaziosmanpaşa, Milas, Polatlı, Reyhanlı ve Torbal ilçelerinde Ağır Ceza Mahkemeleri kurulması nedeniyle bu ilçelerin yargı çevrelerinin belirlenmesi için Hakimler ve Savcılar Genel Kurulu'na başvurdu. Hakimler ve Savcılar Genel Kurulu'nun aldığı kararlar 4 Temmuz 2024 Tarihli ve 32592 Sayılı Resmî Gazete'de yayımlandı.
Karara göre, Ağır Ceza Mahkemesi kurulan Ergani İlçesi'nin  Diyarbakır Ağır Ceza Mahkemesi yargı alanından çıkartılması kararlaştırıldı. Kararda aynı zamanda Ergani Ağır Ceza Mahkemesi yargı çevresi de belirlendi. Buna göre, Çermik, Çüngüş ve Dicle İlçelerindeki ağır cezalık davalar da artık Ergani İlçesinde görülecek. 
Kararın  Diyarbakır'daki Ağır Ceza Mahkemeleri'nin iş yükünü de hafifletmesi bekleniyor. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Diyarbakır Büyükşehir Meclisi karar aldı: Hepsi iptal edildi
Diyarbakır Büyükşehir Meclisi karar aldı: Hepsi iptal edildi
17 ilçenin kurduğu koordinasyon göreve başladı
17 ilçenin kurduğu koordinasyon göreve başladı