Advert

Diyarbakır’da havuz sezonu açılıyor: Uzman isimden uyarı

Diyarbakır’da havuz sezonu açılıyor: Uzman isimden uyarı
Bu içerik 851 kez okundu.
Kavurucu sıcakların etkili olduğu Diyarbakır’da havuz sezonu 15 Haziran itibarıyla alçılıyor. Prof. Dr. Kıvanç Şerefhanoğlu uyulması gereken kurallar hakkında önemli uyarıda bulundu.

Tüm Türkiye’yi etkisini altına alan sıcaklar bazı bölgelerde yaşamı olumsuz etkiliyor. Bu illerin başında Diyarbakır yer alıyor. El Nino sıcaklarıyla kavrulan kentte havuz sezonu açılıyor. 15 Haziran itibarıyla havuzlar vatandaşların kullanımına açılacak. Havuza girecekler için uzman kişiden enfeksiyondan kaçınma tavsiyeleri geldi.

İşte o uyarılar

Havuz sezonu ile birlikte Prof. Dr. Kıvanç Şerefhanoğlu önemli uyarılarda bulundu, Kurban Bayramı'nı tatil olarak değerlendirmek isteyenlerin, özellikle havuzların temizliğine dikkat etmesi uyarısında bulundu.

havuz.jpg

Enfeksiyon riskine dikkat

Altınbaş Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Programı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kıvanç Şerefhanoğlu, yaz tatili sırasında enfeksiyon riskinden korunmak için dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında bilgi verdi.

Düzenli temizlik

Havuz ve denize girmeden bazı kurallara uyulması gerektiğini ifade eden Şerefhanoğlu, havuzun özelikle enfeksiyon bakımından daha riskli olduğunu, belirli havuzların mikrobiyolojik açıdan temizlenmesine yönelik yöntemler ve bununla ilgili olarak şartnameler bulunduğunu, girilen havuzun yetkili bir firma tarafından düzenli olarak temizliğinin ve dezenfeksiyon işleminin yapılıp yapılmadığının öncesinde araştırılması gerektiğini belirtti.

havuz1.jpg

Merdiven altı havuzlara girmeyin

Merdiven altı havuzlara girilmemesi uyarısı yapan Şerefhanoğlu, "Genel olarak küçük çocukların girdiği havuzlar risklidir. Çocuklar havuza tuvaletlerini yapabilir. Ayrıca havuzlara giren kişi sayısı arttıkça havuzun kirlenme riski de artar. Bu sebeple havuzlara giren nüfus sayısına göre belirlenen şartnamelere uyulup uyulmadığından emin olmak gerekir. Bu sebeple merdiven altı havuzlara değil, ciddi firmalar tarafından denetlenen havuzlara girilmesi gerekir. Çünkü bu havuzların periyodik olarak içindeki kimyasalların analiz edilmesi, asit dengesi araştırılması, diğer kimyasal varlıkların incelenmesi, mikrobiyolojik analizlerin yapılması gerekmektedir." ifadelerini kullandı.

Mayonuzu mutlaka değiştirin

havuz3.jpeg

Yaşanılabilecek enfeksiyon sorunlarına değinen Şerefhanoğlu, "Temizliğe uygun yapılmamış havuzlarda belirli enfeksiyonlar sıklıkla görülebilir. Bunların içinde en sık rastladığımız göz enfeksiyonu, konjonktivit olarak ifade edilebilir. Ciltte yara ya da mantar, idrar yolu enfeksiyonları, genital bölgede mantar görülebilir. Kirli suyun yutulmasına bağlı olarak bulantı, kusma ve ishal görülebilir. Havuzdan çıktıktan sonra güneşte kurulanmak gerekir. Güneşte kurulanma mümkün değilse veya uzun süre nemli kalınacak ise mutlaka mayonun değiştirilmesi, üzerinin bir havlu ile kurulanması gerekir. Özellikle bacak arası ve genital bölgeler nemli kalmaya müsait olduğu için kurulanmalıdır. Havuzdan sonra kimyasallar vücudumuzun üzerinde kaldığı için de mutlaka havuzdan çıktıktan sonra normal şebeke suyu ile duş alınmalıdır."

Cilt enfeksiyonlarına dikkat

Kanalizasyon bağlantılı denizlerde kirlilik olabileceğinin altını çizen Şerefhanoğlu, bulantı, kusma, ishal, göz enfeksiyonları ve cilt enfeksiyonları gibi belirtiler yaşanabileceğini, denizden çıktıktan sonra mutlaka duş alınarak vücut üzerindeki muhtemel kirin ve tuzun atılmasına, nemli kalmamaya dikkat edilmesi gerektiğini bildirdi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Diyarbakır Büyükşehir Meclisi karar aldı: Hepsi iptal edildi
Diyarbakır Büyükşehir Meclisi karar aldı: Hepsi iptal edildi
17 ilçenin kurduğu koordinasyon göreve başladı
17 ilçenin kurduğu koordinasyon göreve başladı