Advert

HİLAR'DA HZ. İBRAHİM'İN İZİ

HİLAR'DA HZ. İBRAHİM'İN İZİ
Bu içerik 492 kez okundu.
Diyarbakırlıların kimin soyundan geldiği ile ilgili ilginç iddiada bulunuldu.
Diyarbakır Dicle Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Kenan Yusuf Haspolat, yaptığı araştırmada, Hz. İbrahim'in Akad Hanedanlığı döneminde yaşadığı kaydedildi.
M.Ö.2350-2225 yılları arasında yaşayan Hz. İbrahim'in torunu Naramsin'e ait stelin Diyarbakır'ın Kocaköy ilçesinde yer aldığı belirtilerek, stelin ise Türkiye'de tek belge olduğu ifade edildi.
HİLAR'DA HZ. İBRAHİM'İN İZİ
Ergani Hilar'da ay ve güneş tanrılarına ait resimlerin olduğunu ve yine burada kurban kesme ile ilgili izlerin yer aldığı analtılan araştırmada, bu izlerin de Hz. ibrahim'e çıktığı belirtiliyor.
Araştırmada, ''Hilar'da 70 kesik çocuk kafatası o zamanlardan kalma bir kurban ritüelimi ihtimalini güçlü kılmaktadır. Hz İbrahim'in döneminde ay ve yıldıza tapınmanın tezahürü olarak Hilar Mağaralarında ay ve yıldız resimleri vardır'' deniliyor.
'' DİYARBAKIR HZ. İBRAHİM SOYUNDANDIR''
Hacer ve Sara öldükten sonra Hz. İbrahim'in Katura ile evlendiği Bundan Yaksan, Zemran, Medyan, Yasbuk, Sulh, Büsr adlı oğulları olduğu kaydedilerek, şöyle deniliyor:
''Hz. İbrahim'in oğlu Medyen'in torunu Amid'in Ergani'ye yakın Diyarbakır'ı kurması da kronolojik bir paralellik arzeder.
Diyarbakır (Amid) ismi Hz. İbrahim'in torunu Amed Bülendiden gelir. Hz. İbrahim'in Hacer ve Sara
isimli hanımlarının ölümünden sonra evlendiği Katura isimli hanımın oğlu Medyan'ın torunu Amed'in Diyarbakır'ın kurulmasında rolü vardır.
Diyarbakır bir Hurri ülkesidir. Elde edilen bilgi ve bulgular, Hz. İbrahim'in Diyarbakır bölgesinde yaşadığını yansıtıyor. Diyarbakır'ı (Amid), Medyen'in torunu Amid kurmuştur.
Diyarbakır ahalisi Hz. İbrahim soyundandır.''
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Diyarbakır’da otobüsün çarptığı kadın hayatını kaybetti
Diyarbakır’da otobüsün çarptığı kadın hayatını kaybetti
Amedspor’da beklenen imza atıldı
Amedspor’da beklenen imza atıldı