Advert

Diyarbakır ve 13 kentte eylem etkinlikler yasaklandı

Diyarbakır ve 13 kentte eylem etkinlikler yasaklandı
Bu içerik 671 kez okundu.
Kobani Davası’nda sanıklara verilen cezaların ardından olası protesto gösterilerin engellenmesi amacıyla Türkiye’nin 14 kentinde her türlü eylem ve etkinlik 4 gün süreyle yasaklandı.

Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün görülen Kobani Davası’nın karar duruşmasında, aralarında Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) eski eş genel başkanları Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ, Mardin Büyükşehir Belediyesi Ahmet Türk’ün de aralarında bulunduğu çok sayıda siyasetçiye ceza verildi. Ceza kararlarının açıklanmasının ardından olası protestoların engellenmesine yönelik Diyarbakır, Mardin, Siirt, Bitlis, Batman, Ağrı, Bingöl, Adana, Tunceli, Muş, Hakkari, Mersin İzmir ve Kars valiliklerince gösteri yürüyüşü, açık ve kapalı yer toplantıları ile her türlü protesto eyleminin 4 gün süreyle yasaklandığı duyuruldu.

Yasaklamaya ilişkin açıklama yapan valilikler, 16 Mayıs günü saat 18.00'den 19 Mayıs günü saat 23.59'a kadara sadece valilikler ve kaymakamlıkların uygun göreceği eylem ve etkinliklere izin verileceği bildirildi. Valiliklerden yapılan açıklamada, yasaklamaya ilişkin şu ifadelere yer verildi:

“2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'nun 17, 19 ve 22. maddeleri ile 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu'nun 11. maddesi hükümleri kapsamında, Valilik makamının uygun göreceği etkinlikler ile kamu kurum ve kuruluşlarının düzenleyeceği, resmi bayram, resmi anma günleri, resmi tören ve kutlamalar ile bu kurumların gelenek ve göreneklere göre yapacakları programlar, spor faaliyetler ile bilimsel, ticari ve ekonomik amaçlarla yapılan etkinlik ve toplantılar hariç olmak üzere, ilimiz mülki sınırları içerisinde tüm toplantı ve gösteri yürüyüşü, basın açıklaması, açık veya kapalı yer toplantısı ile protesto eylemi, miting, çadır kurma, oturma eylemi, stant açma, açlık grevi, anma töreni, afiş, pankart ve poster asma, el ilanı ve bildiri dağıtma, imza masası açma, meşale yakma ve taşıma gibi tüm etkinlikler 16 Mayıs günü saat 18.00'den 19 Mayıs günü saat 23.59'a kadar 4 gün süreyle yasaklanmıştır."

 

Kaynak:HABER MERKEZİ

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Diyarbakır’da otobüsün çarptığı kadın hayatını kaybetti
Diyarbakır’da otobüsün çarptığı kadın hayatını kaybetti
Amedspor’da beklenen imza atıldı
Amedspor’da beklenen imza atıldı