Advert

Diyarbakır'da sonbahar güzelliği

Medeniyetler şehri Diyarbakır'da sonbahar renklerine bürünen tarihi mekanlar, çevresindeki sarı, kahverengi ve yeşilin hakim olduğu alanlarla sonbaharda muhteşem manzara oluşturuyor.

Diyarbakır'da sonbahar güzelliği
Bu içerik 8357 kez okundu.

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan Diyarbakır Surları ve 8 bin yıldır kesintisiz tarımın yapıldığı Hevsel Bahçeleri, sonbahar renklerinin oluşturduğu güzelliğe büründü.

İçkale, İslam dünyasının 5. Harem-i Şerif'i olarak nitelendirilen Ulu Cami, 7 bin yıllık Keçi Burcu, milattan sonra 2. yüzyıla ait St. George Kilisesi ve Dicle Nehri'nin iki yakasını bağlayan Ongözlü Köprü başta olmak üzere kentteki tarihi mekanlarda sonbaharın gelişiyle adeta renk cümbüşü yaşanıyor.

hevsel-004.jpg

Sarı, kahverengi ve yeşilin farklı tonlarının ayrı bir güzellik kattığı Hevsel Bahçeleri, görenleri hayran bırakıyor. Bu görsel şöleni görüntülemek isteyen fotoğraf tutkunları ve doğa gezginleri, İçkale yerleşkesi ve Keçi Burcu arasında "masalsı bir yolculuk" yapıyor.

sur-010.jpg

Su ve kuş sesleri eşliğinde yapılan gezintide, masmavi gökyüzü ile tarihi surları aynı kadrajda görüntüleme şansı bulan fotoğraf tutkunları, yaklaşık 3 saat süren yolculukta hem seyrine doyumsuz manzaranın hem de temiz havanın tadını çıkarıyor.

sur--012.jpg

Gezi sonunda dinlenmek isteyen ziyaretçiler Ongözlü Köprü etrafında bulunan, söğüt ve kavak ağaçlarıyla çevrili çay bahçelerinde doğayla baş başa çaylarını yudumluyor.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Altyapı sorununu çözecek proje hayata geçiyor
Altyapı sorununu çözecek proje hayata geçiyor
Öğrencilere spor malzemesi desteği
Öğrencilere spor malzemesi desteği