Advert

DİYARBAKIR’DA ‘KAYYUM İPTAL DAVASI’ GÖRÜLDÜ

Diyarbakır İdare Mahkemesi’nin, DBB’ye kayyum atanmasına karşı açılan davadaki kararını önümüzdeki günlerde açıklaması beklenirken, HDP Parti Sözcüsü Ebru Günay, davanın geciktirildiğini söyledi

DİYARBAKIR’DA ‘KAYYUM İPTAL DAVASI’ GÖRÜLDÜ
Bu içerik 958 kez okundu.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne 19 Ağustos 2019’da kayyum atanmasına karşı görevden alınan Selçuk Mızraklı, avukatları aracılığıyla Ekim 2019’da İdare Mahkemesi’nde dava açtı. Yürütmenin durdurulması ve kararın iptali talepli davanın duruşması, bugün Diyarbakır 1’inci İdare Mahkemesi’nde görüldü. Davayı Halkların Demokratik Partisi (HDP) Parti Sözcüsü Ebru Günay, HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, HDP milletvekilleri Remziye Tosun, Gülistan Kılıç Koçyiğit, Dersim Dağ ve Semra Güzel ile parti yöneticileri ile avukatlar takip etti.

Karar sonra tebliğ edilecek

Diyarbakır 1’inci İdare Mahkemesi’nin, açılan davaya ilişkin verdiği kararını önümüzdeki günlerde Mızraklı’nın avukatlarına yazılı tebliğ edeceği belirtildi. Duruşmanın görülmesinin ardından İdare Mahkemesi binası önünde açıklama yapan HDP Parti Sözcüsü Ebru Günay, kayyum atama kararının iptali için açılan davanın geciktirildiğini ifade ederek, yargının bu yaklaşımıyla iktidarın politikalarına alet olduğunu savundu. Günay, “Yargı artık bağımsız değil, yargı artık iktidarın politikalarına göre davranıyor. Yargı Diyarbakır halkının irade gaspına alet olmuştur. Bugün burada bir karar çıkmadı. Karar maalesef yazılı olarak tebliğ edilecek. Biz bu yüz yıllık süreçten anlıyoruz ki, bir süre daha bu kararı vermeyecekler. Çünkü dertleri Diyarbakır halkının iradesi değil, dertleri kayyımları devam ettirmek. Bugün herkes kayyım uygulamalarının ne olduğunu biliyor. Kayyım demek rüşvet demek, yolsuzluk demek talan demek, hırsızlık demek. Bunları Diyarbakır’daki kayyımda gördük. Mardin’deki kayyımdan bunları biliyoruz. Esas olan bu saltanatı ve gasp halinin devam ettirilmesidir. Bunu yapmaya çalışıyorlar. Bir kez daha çağrı yapıyoruz, kayyımları derhal geri çekin ve o belediyeleri gerçek sahiplerine geri verin. Halkın seçtiği gerçek belediye sahiplerine, sevgili Selçuk Mızraklı’ya bir an önce teslim edin. Belediye başkanlarımızı serbest bırakın” dedi.  Açıklama, alkışlarla son buldu. (Haber Merkezi)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Erganispor Kendi Evinde Yenildi
Erganispor Kendi Evinde Yenildi
Otomobilde 3 tabanca ve 1 uzun namlulu tüfek ile yakalandılar
Otomobilde 3 tabanca ve 1 uzun namlulu tüfek ile yakalandılar