Advert
Advert
İz Bırakanlar
Mustafa Üzülmez

İz Bırakanlar

Bu içerik 5006 kez okundu.

Yeşilsırt köyünden Devlet Bakanlığına, Ne mutlu o insana ki arkada güzel seda bırakan değerli hemşerimiz Sayın Salim Ensarioğlu devletin kıritik görevlerinden biri olan Devlet Bakanlığı gibi önemli bir görevi başarılı bir şekilde yürüttü. 
Bu bizim için gurur verici ve sevindirici bir konu. 
Hiçbir zaman vatandaşla bağlarını kesmedi. Adaletli nezaketli, tecrübeli bir devlet adamıdır. 
Daha doğrusu insanlığın adamıdır. Biz halk olarak böyle münevver nezaketli hemşerimizi Türkiye Büyük Millet Meclisinde görmekten de mutlu olduk. Yılardır biz onu tanırız Sayın Salim Ensarioğlu, vicdanlı bir insandır. Türkiye’de iz bırakan büyük bir siyasetçidir. Onun köyüne ben gittim o küçük köyün büyük adamıdır. 
O Diyarbakır’ın yemyeşil şirin ilçesi Dicle (Piran) ilçesindendir. Dicle nehrinin Gizik ve Döger kollarının arasında doğu ve güneydoğu Anadolu iklimlerinin sınır bölgesinde yemyeşil şirin bir ilçemizin Yeşil sırt köyünde dünyaya gelmiş. Dicle Eğil ilçesine bağlı bir kasaba iken (1938) yılında ilçe olmuştur. Bir ilçe için gerekli olan kamu kuruluşların tümü vardır. Dicle’nin kırmızı mercimeği meşhurdur, ihraç ürünüdür. Dicle halkı yasalara saygılı ve yumuşak huyludur. Ekilebilir arazileri azdır ama insanları çok çalışkandır. Dicle halkının %30’a yakını büyük şehirlerde iş sahibidir. 
Bir kısmı müteahhitlik yapıyor. Ensarioğlu’nun katkılarıyla Dicle çok gelişmiştir. 1965 yıllarında ben Dicle’de bir lokantada aşçılık yapıyordum. Az çok Dicle’yi bilirim. Bir yazar olarak Dicle hakkında ve Dicle’nin yetiştirmiş olduğu bir değerden bahsettim. 
Genel durum Diyarbakır iline 92 kilometre uzaklıktadır. Dicle’den çıkan ünlü türkücüler Recep Kaymak Bozova (Kulbin) Bedri Ayseli Kırkpınar köyündendir.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Dicle’de öğrencileri taciz ettiği iddia edilen öğretmen açığa alındı
Dicle’de öğrencileri taciz ettiği iddia edilen öğretmen açığa alındı
Destek ödemeleri yapıldı
Destek ödemeleri yapıldı