Advert
Advert
Kutsal Yerler ve Tarihi Kalıntılar
Mustafa Üzülmez

Kutsal Yerler ve Tarihi Kalıntılar

Bu içerik 5494 kez okundu.

1- Ergani Kalesi Zülküf Peygamber makam dağı.
2-Otluca (kızılca) köy Anuş A.S. yatmaktadır. 
3-yakacık (kötekan) bu köy çevrede şeyhlerin  köyü olarak bilinmektedir
4- develi (deveveri) Seyid diye tabir edilen Muhhamedin soyundan geldiklerini söylerler (vikipedi)
5- dereboy (hatuşkan) bu köyde sahabe denilen bir ziyaret var. her cuma akşamı yasini şerif okunur. bu köyde avran adında eski şehir kalıntısı var. 
6- Meryem ana Manastırı Zülküf dağını tepesine kurulmuş hıristiyanların mukaddes saydıkları tapınak yeridir. bir diğer adı isleçiya-ye) yani meyrem dağıdır (1434) yılında Bitlisli taş ustası Ermeni Mığırdıç Nakkaş tarafından yapılmış. Bölgenin baş kilisesi ve ilk üniversitesiymiş. Hıristiyanlar buraya haci olmak için gelirmiş. 
7- Yayvan tepe (Tılhuzur) bu köyde Aktepe şeyhlerinden Şeyh Sıdık’ın türbesi var. 
8-Namık Kemal mahallesi Vahit baba adında bir zatın yattığı söylenirdi. Ziyaret edilirdi oralara bina yapıldığı için şimdi kimse gitmiyor. 
9- Şeyh Şükrü türbesi buda makam yolu üzerinde Dedüğü vava olarak bilinen mezarlıktadır. nurada bir tanlışı düzeltmek zorundayım oranın esas adı Gedikli babadır. Gedikli baba Zülküf peygamberin komutanıdır. orada şehit düşmüş türbesi yapıldığı için hangisi olduğu bilinmiyor. Yolun karşısında doğu taraftaki tek mezar ise Zülküf peygamberin şehit düşen askeri yatmaktadır. Şeyh Şükrü efendi ise emekli Muş müftüsüdür. 
10-Sultan pınarı bu şifalı diye söylenen çeşme kemertaş mahallesi bahçe kaşı köy yolu altındadır. Vatandaşlar eskiden ziyaret eder suyundan içer ve çimerlerdi. şifalı olduğuna inanırlardı, şimdi kimse bilmiyor. 
11-Armutova (Amedi) bu köyde Germay denilen tarihi bir şehir harabesi vardır. 

12-Han (Xane - gecran) Bu köy adını tarihi handan almıştır. Gevran ovasının en büyük köyüdür. Bu köyde eski tarihi han mevcuttur. Köylüler ahır ve samanlık olarak kullanıyorlar. Bu köyde taşımalı bir tepe var doğal değil.Savaşlarda sığınak olarak kullanılıyormuş. 
13-Dömürlü (Dumırli) Bu köy Ergani’nin uzak köylerinden biri bu köyde yaşayanlar tamamı aşirettir. Aşiret köyüdür. Siverek sınırındadır. 
14-Gözlü (Gozli) Bu köy Naciye hanımın köyü olarak bilinir.Eskiden Erganili olmayıpta Ergani’de görev yapmış bazı gözü açık müdürler bir çok hazine malını üzerlerine tapu yaptırmış. Bunlar tapu memur reci memuru mal müdürü hatta din adamı müftüsüne kadar her kes burada arazi sahibi olmuş. Tayini çıkıp buradan gittikten sonra Erganililergidip onları arayıp bulmuş o arazileri parayla onlardan almışlar. Halen bazı yerlere müftünün yeri tapucunun yeri söylenir.Kaynak Atalarım
15-Çimenhöyük (Legeri) Bu köyde eski bir yerleşim yeri var tarihi bir köydür.
16-İncehıdır (incegıdır) bu köy karakolu olan eski bir köydür. Bir çok mezrası var. Köyün Akçakapı (karabap) mezrasının eski yolu ve eski köprüsünü benim yaptığım haber üzerine yenilediler. 
17- Kesentaş (Gisgis) Bu köy çok eski bir köydür. Kuruluş tarihi bin yıl öncesine  dayanmaktadır. Ancak bu tarihte kesin değildir. Bu köyde iki mahalle varmış. Ermeni ve Kürt mahallesi. Ermeni köyü olduğu için adını Gisgis koymuşlar. GİSGİS demek Ermenice bataklık ve sazlık anlamına geliyor. Bu köyde bin yıldan önce Romalılar döneminde bakır işletmesi yapılırmış. İpek yolu buradan geçermiş kervancıların konakladığı yerdir eski yerleşim yeridir. Tarihi mağaralarda var. Bu köyde bir adet gelenek varmış. Oğlan çocukları olduğu zaman bir koç adak keserlermiş kız çocuğu olduğu zaman bir horoz keserlermiş şimdi o gelenek yoktur.  


18- Bademli köy bu köy Ermeni Hırıstiyan köyü olarak bilinip çokta tarihi mağaralar var. 
19- Boğaz köyü, bu köyü herkes un değirmeni köyü olarak bilirdi. Şimdi baraj yapıldı o köyde tarihe karıştı. Sular altında kaldı. 
20-Çakartaş (Cıngışin) Bu köy cinlerin yaşadığı köy olarak bilinir.
21- Çakırfakır Bu köy bakır maden üretiminde kullanılan çakmak taşının bulunduğu köydür.
22- Dağarası (zirekiilyan) Bu köy eski yerleşim yeridir. Yarihi taş çeşmesi var.İpek yolu bu köyden geçermiş, Kevancılar bu yolu kullanırmış
23- Salihli (Salhi) bu köyde petrol yatağı var. Bu köyden Çanakkale savaşına 78 asker gitmiş. 50’si şehit olmuş 25’i gazi olarak geri dönmüş. 
24-Hendek (Hendeka) Bu köyde petrol çıktı ançak şirket kapattı. Hnedek köyünde İran (Acemler) yaşamıştır. 
25- Sabırlı (Hacıeyüp) Bu köyde linyit madeni var. Köyün Sakızlı dağı eteklerinde dondurmanın ham maddesi olan salep boldur. Kozmetikte kullanılan ters lalede bu köyde yetişmektedir. Bazı yemeklere tat veren sımak bu köyde yetişiyor. 
26- Çayönü Sesverenpınar (Hilar) Bu köy dünyanın ilk yerleşik köyü olarak bilinir. Yine dünyada ilk olarak hububat ekilen köy. Yabani hayvanların evcilleştirildiği yer. İlk madenin işletildiği ve ilk cam, demirin eritildiği yer olarak biliniyor. Geçmişi 10 bin yıl öncesine dayanıyor. Bir çok medeniyetler burada hüküm sürmüş.
27- Erdoğan (Kulfakir) Bu köy mezra bile değildi. Elektriği, yolu ve okulu yoktu. Mustafa Üzülmez’n yaptı haberle köyün kaderi değişti. 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Diyarbakır'da EKAY’ın 2’inci etabı başlayacak
Diyarbakır'da EKAY’ın 2’inci etabı başlayacak
Bilgievi ve Akademi Liselerde kayıtlar devam ediyor
Bilgievi ve Akademi Liselerde kayıtlar devam ediyor