Advert

Boeing'de ikinci şok!

ABD'li havacılık devinin 737 Max fiyaskosunun ardından 737 NG model uçakları kanat çatlağı şüphesiyle mercek altına alındı. Gerçekten de küresel çapta 50'den fazla uçağın 'çatlak çıktığı' için seferden kaldırıldığı belirtildi.

Boeing'de ikinci şok!
Bu içerik 1405 kez okundu.

Endonezya ve Etiyopya’daki kazalarda 346 kişinin ölümüne neden olan 737 Max uçaklarını kızağa çeken ve güvenlik hataları yaptıklarını kabul eden Boeing'in bu kez dünya çapında 50'den fazla uçağının kanat bağlantılı çatlaklar nedeniyle karaya indirildiği öğrenildi. 

Haberi, Fransız haber ajansı AFP duyurdu.

ABD merkezli havacılık devinin kısmen uçuştan kaldırılan ve incelemeye alınan uçak modelinin, 737 NG (Next Generation/Yeni Nesil) diye adlandırılan 600-700-800 ve 900 serileri olduğu belirtildi. 

737 NG, marttan beri uçuşu yasaklanan 737 Max'in öncü modeli olarak biliniyor. 

AFP'ye konuşan bir Boeing sözcüsü, şimdiye dek dünya çapında yaklaşık 1000 uçağın denetimden geçirildiğini, bu denetimlerin 'çatal' denilen ve uçağın gövdesini kanatlara bağlayan takviye parçasına odaklandığını söyledi. 

Ancak karaya indirilen 50'den fazla uçağın hangi ülkelerde bulunduğuna ve hangi havayollarına ait olduğuna açıklık getirmedi. 

'THY, 98 NG'sinden birini seferden aldı'

Kokpit.aero haber sitesi, Türk Hava Yolları (THY) filosundaki TC-JGF tescilli bir adet Boeing 737-800 tipi yolcu uçağını kanat-gövde bağlantısındaki çatlak nedeniyle seferden aldığını duyurdu. 

'Türkiye'de 220 adet var'

THY'nin 737 NG filosundaki 98 uçağı kontrol ettiğini aktaran Kokpit.aero, "SunExpress'teki 60, Pegasus'taki 38, Corendon'daki 20 uçakla birlikte Türk sivil havacılığındaki 737 NG sayısı 220" bilgisini paylaştı.

 AFP'ye konuşan Avustralya merkezli havayolu şirketi Qantas'ın sözcüsü de kanat-gövde bağlantısında çatlak tespit edilen bir Boeing 737 NG'yi seferden kaldırdıklarını belirtti.

Qantas sözcüsü, tek bir çatlağın güvenliği tehlikeye atma anlamına gelmeyeceğini, ama tümüyle güvenli olduğu garanti edilmeden tek bir uçağı bile uçurmayacaklarını söyledi.

Geçen ay ABD Sivil Havacılık İdaresi (FAA), ABD'de 30 binden fazla kez uçmuş 1900 civarında 737 NG hakkında soruşturma talimatı vermişti.

Qantas, kendi 737 NG filosundaki 33 uçaktan hiçbirinin 30 binden fazla uçuş yapmadığını, çatlak saptanan 737 NG'nin 27 binden daha az seferde bulunduğunu kaydetti. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
AK PARTİ’DEN BİR İSTİFA DAHA
AK PARTİ’DEN BİR İSTİFA DAHA
DEMİRTAŞ’TAN HDP’YE: ADAYLIĞIMI TARTIŞMAYIN
DEMİRTAŞ’TAN HDP’YE: ADAYLIĞIMI TARTIŞMAYIN