Advert

VALİLİKTEN “KAYYUM HAZIRLIĞI” İDDİALARINA TEPKİ: İDDİALAR ASILSIZ, SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULDU

Diyarbakır Valiliği, “ilçe belediyelerine kayyum hazırlığı” konulu haberlere ve İller İdaresi Genel Müdürlüğü’nün Diyarbakır Valiliği’ne gönderdiği “gizli yazışmayı” sızdıranlara suç duyurusunda bulundu

VALİLİKTEN “KAYYUM HAZIRLIĞI” İDDİALARINA TEPKİ: İDDİALAR ASILSIZ, SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULDU
Bu içerik 958 kez okundu.

Diyarbakır Barosu avukatlarından Buluttekin, Twitter hesabından İller İdaresi Genel Müdürlüğü’nün Diyarbakır Valiliği’ne gönderdiği yazıyı paylaşmasının ardından Diyarbakır Valiliği’nden, “ilçe belediyelerine Kayyum hazırlığı” konulu haberlere ilişkin yazılı bir açıklama yapıldı.

Açıklamada, “Tüm mahalli idare organlarının suça konu iş ve işlemlerinin olup olmadığı, haklarında adli makamlarca yürütülen soruşturma ve kovuşturma olup olmadığı rutin olarak takip edildiği” vurgulandı.

Valilik açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Bir takım internet haber siteleri ve bazı sosyal medya hesaplarında “ ilçe belediyelerine Kayyum hazırlığı” başlığı ile verilen haberlerde İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü’nün Diyarbakır Valiliğine gönderdiği bir yazı üzerinden ilçe belediyelerine kayyım atama hazırlığı yapıldığı ileri sürülerek söz konusu evraklar paylaşılmıştır. Söz konusu haberler ve sosyal medya iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır. İçişleri Bakanlığımızın Anayasanın 127 inci maddesinde tanımlanan vesayet yetkisi gereğince; Valiliklerimiz aracılığı ile muhtarlar dahil olmak üzere tüm mahalli idare organlarının suça konu iş ve işlemlerinin olup olmadığı, haklarında adli makamlarca yürütülen soruşturma ve kovuşturma olup olmadığı rutin olarak takip edilmektedir. Bu süreç spekülasyona konu olmaması, görev yapan mahalli idare organlarının işlerini etkilememesi amacıyla ilgili mevzuatı kapsamında gizli yazışma kuralları çerçevesinde yürütülmektedir.

“EVRAKLARI SIZDIRANLAR VE YAYANLAR HAKKINDA SUÇ DUYURUSU”

Söz konusu yazışmaların her seçim sürecinde rutin olarak yapıldığı belirtilen açıklamada, “gizli evrak niteliği taşıyan” yazışmaları sızdıranlar ve bunları yayınlayanlar hakkında suç duyurusunda bulunulduğu ifade edildi. Açıklamada, “Ancak bazı sosyal medya hesapları ve  internet sitelerinin yukarıda belirtilen kapsamda Diyarbakır Valiliğimiz ve İçişleri Bakanlığımız arasındaki gizli yazışmaya ilişkin belgeleri spekülasyona yol açacak şekilde yayınladıkları görülmektedir. Bu belgeler İçişleri Bakanlığımızın vesayet yetkisi kapsamındaki görevi gereğince her seçim sonrası istenen rutin evraklar olup, gizli evrak niteliğinde olmalarından dolayı bunları sızdıranlar ile ilgili soruşturma başlatılmış ve bu belgeleri yayanlar İle ilgili Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur.” denildi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
YENİSİ ORANTISIZ OLUNCA CAMİNİN TAŞ MİNARESİ YIKTIRILDI
YENİSİ ORANTISIZ OLUNCA CAMİNİN TAŞ MİNARESİ YIKTIRILDI
Kılıçdaroğlu: Allah Mehmetçiğimizi korusun
Kılıçdaroğlu: Allah Mehmetçiğimizi korusun