Advert
Advert

8’İNCİ SINIF ÖĞRENCİLERİNİN YÜZDE 16’SI DÖRT İŞLEM YAPAMIYOR

Milli Eğitim Bakanlığı “ABİDE” eğitim araştırmasının sonuçlarına göre 8’inci sınıf öğrencilerinin yüzde 16’sı dört işlem yapamıyor.

8’İNCİ SINIF ÖĞRENCİLERİNİN YÜZDE 16’SI DÖRT İŞLEM YAPAMIYOR
Bu içerik 968 kez okundu.

Milli Eğitim Bakanlığı, öğrenci, öğretmen ve okul özelliklerinin belirlenmesi amacıyla Türkiye genelinde binlerce 4’üncü ve 8’inci sınıf öğrencisine yönelik yapılan Akademik Becerilerin İzlenmesi ve Değerlendirilmesi (ABİDE) eğitim araştırmasının veri analizlerini açıkladı. Rapora göre 8’inci sınıftaki öğrencilerin yüzde 85,8’i orta ve alt, yüzde 53’ü ise temel ve temel altı düzeyde matematik bilgisine sahip. Yüzde 16,4’ü, dört işlem sorularını çözemiyor, basit hesaplamalar yapamıyor. Türkçe de ise öğrencilerin yüzde 66,1’i orta düzey ve altında. Bu öğrenciler, deyimleri, atasözlerini, hiciv ve nüktelerdeki mesajları anlayamıyor, neden-sonuç ilişkisi kuramıyor.

Fen bilimlerinde öğrencilerin yüzde 86’sı, sosyal bilimlerde yüzde 65,3’ü orta ve alt düzeyde. Yüzde 39,8’i vücuttaki organların görevini bilmiyor, her 4 öğrenciden biri harita okuyamıyor, iki farklı olay arasında bağ kuramıyor.

İlkokul 4’üncü sınıfların raporunda da benzer sonuçlar yer alıyor. Türkçe’de öğrencilerin yüzde 27,9’u, matematikte yüzde 39,9’u, fen bilimlerinde yüzde 37,5’i ve sosyal bilgilerde yüzde 29,7’si temel ve temel altı seviyede.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
D vitamini için sonbaharda güneşlenin
D vitamini için sonbaharda güneşlenin
BOSNALI KADINLARDAN GÜZELOĞLU’NA ZİYARET
BOSNALI KADINLARDAN GÜZELOĞLU’NA ZİYARET