Advert

Bilinmeyen Tarihi Yerler

Bilinmeyen Tarihi Yerler
Bu içerik 1537 kez okundu.

Ergani ilçesi Makam dağının kuzey batısına düşen ermeni mahallesinde bulunan kiliseler define avcıları tarafından harabeye dönüştürüldü. Makam dağının kuzey batısında yer alan tarihi halbostan kilisesinin kalıntıları kalmış. Kilisenin çevresi define avcıları tarafından delik deşik edilmiş.  

Ermenilerin enes mahallesi dedikleri yerde yerleşim yerleri kalmamış bu mahallede halbostan kilisesi tahrip edilmiş yine o yerleşkede  deli kilisesi bulunmaktadır. Bu kilisede vatandaşa ait olan bir bahçede bulunmakta. Bahçe sahibi deli kilisesini halen kullanmaktadır. Neden deli kilisesi dedikleri halen bilinmemektedir. Bu çevrede yine kırk merdiven ve sarı güllük diye adlandırılan yerler var. 

Geçmişte Ergani'de yaşayan binlerce Ermeni, savaþ ve göç şartları sebebiyle evlerini terk etmek zorunda kaldı. Göç ederken tüm değerli eşyalarını daha kolay taşıyabilmek için altına çeviren bu insanlar, daha sonra yaşadıklarıyere tekrar geri dönebilecekleri umuduyla değerli eşyalarını yanlarında götürmek yerine gömmeyi tercih etti. Dönemin şartlarınedeniyle bir daha yurtlarına geri dönemeyen Ermeniler'in bu gömüleri toprak altında kaldı. 

Ancak son zamanlarda define avcıları ve gözünü kısa yoldan para kazanma hırsı bürümüş insanlar, bu tarihi yerleri tahrip etti.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
3 gün önce taşındığı evinde öldürüldü
3 gün önce taşındığı evinde öldürüldü
İPEK BÖCEKLERİ DUT YAPRAĞINA DOYMUYOR
İPEK BÖCEKLERİ DUT YAPRAĞINA DOYMUYOR