Advert
Advert

10 BiN YILLIK TARiHE BAYRAM ZiYARETi

10 BiN YILLIK TARiHE BAYRAM ZiYARETi
Bu içerik 1024 kez okundu.

Ramazan Bayramı’nı fırsat bilen vatandaşlar, Ergani ilçesinde 10 bin yıllık bir geçmişe sahip Çayönü ve Hilar Mağaralarını ziyaret etti.

Ergani ilçesine 7 kilometre uzaklıkta bulunan Sesverenpınar Mahallesi sınırları içerisinde yer alan Çayönü Tepesi ve Hilar Mağaralarının tarihi M.Ö. 7500 ile 5500 yıllarına dayanıyor. Mağaraların tarihi dokusu, coğrafi yapısı ve doğal sit alanı olma özellikleri nedeniyle eşsiz bir güzelliğe ve arkeolojik değere sahip. Mağaraların kuzeyinde bulunan Çayönü Tepesi ile olan ilişkisi de mağaraların önemini artırıyor. Kaya mezarları ve mağaraların kimi girişlerinde Roma kabartmaları olduğu göze çarpıyor. 10 bin yıllık bir geçmişe sahip Çayönü ve Hilar Mağaraları, buğday ve mercimek gibi bitkilerin ekilmesi, koyun ve keçilerin evcilleştirilmesi gibi günümüz uygarlığının önemli bir basamağını oluşturuyor.

Ziyaretçilerin adresi

Bakımsız olan Çayönü ve Hilar Mağaraları, Ramazan Bayramı’nı fırsat bilen Diyarbakırlılar ve çevre kentlerden gelen vatandaşlar tarafından ziyaret edildi. Bayram süresince yediden yetmişe binlerce ziyaretçi, Ergani ilçesine gelerek tarih yolcuğuna çıktı. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
D vitamini için sonbaharda güneşlenin
D vitamini için sonbaharda güneşlenin
BOSNALI KADINLARDAN GÜZELOĞLU’NA ZİYARET
BOSNALI KADINLARDAN GÜZELOĞLU’NA ZİYARET