Yaşam:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
46 küstah adam

 

Mustafa ÜZÜLMEZ

Diyarbakır’ın Ergani İlçesinde ikamet eden ‘Koreli İbo’ lakaplı İbrahim Uygur, 103 yaşında. İlçede yaşayan en yaşlı insan konumunda olan İbrahim dede, Kore savaşında yara almadan kurtulan kahramanlar biri.

 

DİYARBAKIR- Yıllar önce Elazığ Palo’dan Ergani’ye yerleşen ve Kore savaşında yara almadan kurtulan 103 yaşındaki İbrahim Uygur, yaşına rağmen hiper aktifliğiyle görenleri hayrete düşürüyor. Ergani ilçesinin en yaşlı insanı olma özeliği taşıyan İbrahim dede, bütün ihtiyaçlarını kendisi karşılıyor. 

 

Ergani İlçesi Kemaliye mahallesinde ikamet eden ‘Koreli İbo’ lakaplı 103 yaşındaki İbrahim Uygur, ilçenin de aynı zamanda yaşayan tarihi. Tarih konusunda bir çok kişi İbrahim dede’nin kapısını çalıp sorular yöneltiyor. Vatandaşların sorularını yanıtlayan İbrahim dede de, daha çok, Kore savaşında yaşadıklarını anlatıyor.

 

TEK BİR RAHATSIZLIĞIM YOK

Gazetemize konuşan 103 yaşındaki İbrahim dede, Kore savaşından yara almadan kurtulduğunu ifade ederek şunları söyledi;

‘’ Yıllar önce Palo’dan Ergani’ye yerleştim. Kör Şevki’den geniş bir arsa aldım. Bir ev yaptım geri kalan yere de bir cami yaptırdım. Cami’ye ‘Koreli İbo’ ismini verdim. 103 yaşında olmama rağmen Allah’a şükürler olsun ki, tek bir rahatsızlığım yok. Bütün ihtiyaçlarımı kendim karşılıyorum. 5 vakit namazımı camiye gidip kılıyorum.  Eşimle birlikte kimseye muhtaç olmadan yaşıyoruz. Ergani halkı beni çok seviyor. Gelip benle sohbet ediyorlar’’


Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
E-Posta
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×